Menu

Erfaren foreningskonsulent med stærk forståelse for frivillig foreningsdrift

Vil du være med til at styrke og udvikle Alzheimerforeningens lokalforeninger i hele landet? Vi søger en erfaren foreningskonsulent, der kan skabe og fastholde gode samarbejder på tværs af foreningen, bidrage til at sikre høj frivillig trivsel og understøtte stabil lokal foreningsdrift.

Du får en central rolle i arbejdet med at udvikle rammerne for lokalforeningernes arbejde og understøtte foreningens frivillige, der hver dag gør en markant forskel for mennesker med demens og deres pårørende. Foreningskonsulentens arbejde spænder fra udvikling af forskellige administrative og aktivitetskoncepter, facilitering af fælles processer til konkrete koordinerings- og driftsopgaver. Derfor trives du både med strategiske udviklingsopgaver og med at få hverdagen til at fungere i praksis.

Hvem er du?

  • Du er god til at skabe relationer og engagere mennesker omkring fælles mål
  • Du har stærk organisatorisk forståelse og kan skabe sammenhæng mellem strategi, beslutninger og aktiviteter i praksis.
  • Du arbejder analytisk og struktureret og kan udvikle rammer, arbejdsgange og fælles koncepter for lokalforeningernes arbejde, gennem fx årshjul og rammer for aktivitetstilbud, arbejdsgange mv.
  • Du arbejder selvstændigt, proaktivt og trives godt i en stærk koordinerende rolle ift. dine kollegaer
  • Du er nysgerrig og forstår samtidig værdien af at dele din viden og holde sekretariatet, herunder ledelsen velorienteret på rette niveau
  • Du kommunikerer tydeligt og kan også lide at træde på podiet med din viden og erfaringer
  • Du er vedholdende og kan skabe fremdrift på en respektfuld måde, men også i stand til at afveje forskellige hensyn, fx hvad man kan forvente af frivillige, og hvad der er vigtigst for foreningens samlede strategi
  • Du går ubesværet til skriftlige opgaver og evner at skrive i et enkelt og forståeligt sprog
  • Du trives i en arbejdsdag med mange forskellige opgaver og skiftende behov

Dine opgaver bliver først og fremmest

Du skal bidrage til at binde lokalforeningerne og sekretariatet sammen og får en vigtig rolle i at skabe fælles retning og velfungerende rammer for foreningens arbejde. Konkret vil du:

  • skulle arbejde med vores foreningsdrift i tæt samarbejde med de frivillige i lokalforeningerne og dine kollegaer i sekretariatet og løse de administrative og praktiske opgaver, der knytter sig til det
  • Arbejde med at understøtte de lokale bestyrelser i deres bestyrelsesarbejde, fx materialer til at planlægge året og afvikle den årlige generalforsamling
  • Udvikle fælles rammer og koncepter for lokalforeningernes arbejde med det formål at tiltrække frivillige kræfter, skabe høj frivillig trivsel og gennemføre aktiviteter, og sikre stabil drift. Det kan fx være beskrivelse af frivilligroller og skabe en ramme for og indhold til kurser, seminarer og workshops for uddannelse af frivillige
  • Drive og facilitere processer, der styrker sammenhængen på tværs af foreningen – fx fælles rammer for medlemstilbud
  • Udarbejde oplæg med gennemarbejdede beslutningsoplæg til ledelsen
  • Bidrage til projekt- og aktivitetsudvikling, der kan løftes af lokalafdelinger og tiltrække fondsmidler
  • Udarbejde kurser og seminarer til frivillige, workshops med mere (med tilhørende materialer)

Hvem er vi?

Du bliver en del af afdelingen Udvikling, Projekt og Forening og arbejder på tværs af sekretariatets afdelinger, der alle har tæt kontakt til lokalafdelingerne. Afdelingen varetager foruden lokalforeningsarbejdet udvikling og gennemførelse af projekter og aktiviteter, samt er ansvarlige for foreningens demensfaglige rådgivning.

Vi er en medlemsforening med 14 lokalforeninger fordelt i hele landet, som du med jævne mellemrum skal regne med at arbejde hos, men vi også er glade for muligheden for teams-møder. Vi har en større gruppe frivillige tilknyttet vores lokalforeninger og nogle frivillige, der understøtter aktiviteter, der drives af sekretariatet. Både frivillige og ansatte spiller en vigtig rolle i vores arbejde og i fællesskabet omkring foreningen.

Hvad tilbyder vi?

Hos os bliver du en del af en organisation med høj faglighed, stærkt engagement og korte beslutningsveje. Vi arbejder tæt sammen på tværs af fagligheder og hjælper hinanden, når opgaverne kalder på det.

Du kommer til en arbejdsplads med god stemning og høje ambitioner om at skabe bedre liv med demens. Du får engagerede og dygtige kollegaer med forskellige faglige baggrunde, og du vil også få rum til at bringe dine erfaringer og kompetencer i spil i mange sammenhænge. Du bliver kollega i et team, som glæder sig til at tage imod dig og lære dig at kende.

Vi er en landsdækkende forening med mange spændende aktiviteter og kollegaer på forskellige lokationer. Dit arbejdssted er på vores kontor i København, men du skal påregne at rejse til andre dele af landet samt ind imellem at arbejde aften og i weekenden.

Vi tilbyder en arbejdsplads med høj fleksibilitet og gode ansættelsesvilkår, herunder betalt frokostpause, fem ekstra fridage, arbejdsgiverbetalt sundhedsordning og mulighed for balance mellem arbejds- og privatliv. Løn fastsættes efter erfaring og inden for rammerne af en NGO-organisation.

 

Ansøg stillingen her

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Alzheimerforeningens vision for fremtiden kræver ændringer i stor skala
7. maj 2026
Alzheimerforeningens vision for fremtiden kræver ændringer i stor skala
På scenen til DemensDagene har direktør Mette Raun Fjordside fortalt om Alzheimerforeningens vision for fremtidens demensområde.
Her kan du opleve Demensugen 2026 i dit lokalområde
4. maj 2026
Her kan du opleve Demensugen 2026 i dit lokalområde
Demensugen 2026 er i gang. Alzheimerforeningen bakker op om Demensugen med lokale arrangementer i hele landet. Vi har samlet en liste.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe