Menu

Britta Schall Holberg

Jeg er dybt taknemmelig for hjælpen til min mand

Jeg mener det, når jeg siger, at SOSU’er er absolut uundværlige. På et tidspunkt fik min mand hjælp seks gange i døgnet. Hvordan skulle vores familie have fungeret uden SOSU-hjælperne? Jeg bliver så vred, når jeg hører, at SOSU kan du blive, hvis du ikke kan andet. Det kunne ikke være mere forkert! Jeg beundrer alt det, de skal beherske. Den menneskekundskab, de skal have med. De skal vide noget om sygdomme. De skal sætte sig ind i fremmede mennesker, navigere i huse, de ikke kender og samarbejde med patienter, sygeplejersker og fysioterapeuter. Du vader ikke bare ind ad døren, det kræver store evner.

Nej, der er bestemt ikke noget galt med SOSU-hjælperne. Men det er et stort problem, at de – ligesom os pårørende – støder på en mur af administration. Der er alt for mange mellemled til, at de kan komme af med deres ændringsforslag, når noget ikke fungerer. Vi skal udnytte de erfarnes viden langt bedre til at ændre på systemer, der ikke længere virker, ellers kan vi ikke fastholde og tiltrække de dygtige medarbejdere.

Vi havde mange gode, særligt de lidt ældre i faget. Både mænd og kvinder. De havde en erfaring og styrke til at handle selv, og de havde overskuddet og evnerne til at leve sig ind i min mands situation. Han kunne ikke tale, men han forstod alt, hvad der foregik, og han fulgte med i politik og læste bøger og aviser. Hans dygtigste hjælpere vidste, hvad han gik op i, talte med ham om det, så hans behov og arbejdede efter dem.  

Jeg kunne se på glæden i min mands øjne, hvem der havde været på besøg. En af aftenvagterne var en humørbombe uden lige, og der var altid et spektakel af snak og grin ude fra badeværelset, når hun hjalp min mand. Det var også SOSU-hjælperne, der trænede hans ben, da fysioterapeuten mente, at det var nytteløst. Og de foretrak ståliften frem for den hejselift, han var visiteret til, så min mand kunne stå på sine egne ben. Det, mente de, han havde godt af. Disse hjælpere stræbte hele tiden efter at give min mand værdighed til det sidste.

- Britta Schall Holberg, hustru til Jørgen

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Lecanemab-godkendelse udsat
2. april 2025
Lecanemab-godkendelse udsat: Alzheimerforeningen opfordrer til handling
Europæiske alzheimerpatienter risikerer at blive udelukket fra potentiel behandling.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Onsdag d. 02. april
Kl. 00:00
SAMKLANG Online kursus - skab kontakt til mennesket med demens via musik
På online-kurset SAMKLANG, guides du i tre korte videoer til, hvordan du som pårørende eller fagperson kan opsætte nærende musikalske stunder med mennesker ramt af demens, således så mennesket bag demensen træder tydeligere frem, og I kan få øjeblikke sammen præget samhørighed og nærvær. Kurset kræver ingen musikalske forudsætninger, men et mod på at synge med den demensramte er klart en fordel.
Onsdag d. 02. april
Kl. 09:30
Demenskor
2970 Hørsholm
Korsang tilpasset mennesker med demens.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt