Øget risiko for demens blandt kvinder, som får hormoner i overgangsalderen
Hedeture og andre gener i forbindelse med overgangsalderen kan behandles
med østrogen. Men ny dansk forskning viser, at kvinder, som har fået
hormonbehandling, har øget risiko for at få demens.
Af Nille Kroun, Nationalt Videnscenter for
Demens
Demens rammer flere kvinder end mænd. I jagten på at forstå årsagen har forskere fra Kræftens Bekæmpelse, Nationalt Videnscenter for Demens og Nordsjællands Hospital undersøgt sammenhængen mellem hormonbehandling i og efter overgangsalderen og risikoen for at få demens.
Forskerne har fundet, at der er ca. 20 % øget forekomst af demens
blandt kvinder, der har været i hormonbehandling. De har desuden
fundet en stigende forekomst af demens ved stigende brug af hormoner. Ved behandling i mere end 12 år steg antallet af demenstilfælde med ca. 70 %.
Studiet viser, at selv kvinder, der kortvarigt får hormonbehandling
i 45-55 årsalderen, har øget forekomst af demens. Det er ny og vigtig viden, fortæller læge og forsker fra Nationalt Videnscenter for Demens, Nelsan Pourhadi:
- Tidligere forskning har vist en øget
risiko for demens blandt kvinder, der har
fået hormonbehandling efter 65 års-alderen. I dag anbefaler man primært kortvarig hormonbehandling til kvinder i slut 40’erne, start 50’erne, fordi risikoen for kræft og blodpropper øges – især blandt ældre kvinder og ved langvarig brug. Derfor ville vi undersøge, om der også er sammenhæng mellem hormonbehandling og demens blandt kvinder, der får hormonbehandling i overensstemmelse med anbefalingerne.
Studiet baner vej for forståelsen af kønshormonernes rolle i udviklingen af demens. For kan man finde potentielle årsager til demens, kan man forstå mere om sygdommen og potentielt forebygge den.
Den danske undersøgelse kan ikke afdække, hvilke mekanismer der fører til, at hormonbehandling øger risikoen for demens, eller om demens er en direkte konsekvens af hormonerne
- Man ved, at østrogen både kan have positive og negative effekter på hjernen. I det tidligere studie, som viste en sammenhæng mellem hormonbehandling og demens, viste scanninger en større grad af skrumpning af hjernen – som man hyppigt ser ved demens – blandt kvinder behandlet med hormoner, forklarer Nelsan Pourhadi.
- Sammen med sin læge bør man nøje afveje fordele og ulemper ved hormonbehandling i og efter overgangsalderen. Den nye viden kan være med til at hjælpe med at træffe det bedste valg på et oplyst grundlag, siger Nelsan Pourhadi.