Menu
19. juni 2019

Kommuner er langt fra målsætning om plejehjemslæger

Folketingets satte i 2016 et mål om, at der skulle være en fast tilknyttet plejehjemslæge på mindst 80 procent af plejehjemmene i 2018 og på alle plejehjem i 2019. Men ingen af regionerne er i nærheden til at leve op til målsætningen, viser en ny undersøgelse fra Alzheimerforeningen.

Plejehjemslæger reducerer indlæggelser med 28 procent, genindlæggelser med 27 procent og korttidsindlæggelser med 14 procent samt nedbringer unødvendigt medicinforbrug markant. Det er konklusionen på et pilotprojekt, der i 2015 fik Folketinget til at vedtage, at der over en fireårig periode fra 2016 til 2019 skulle tilknyttes fast læge til alle plejehjem i Danmark.

Under halvdelen når målet

Beregninger fra Det Nationale Forskningscenter for Velfærd viste at ordningen ville betyde en samlet besparelse på en kvart milliard kroner om året, og Folketinget valgte derfor at investere 100 millioner kroner i at kommunerne kunne få ordningen op at køre. Men her fire år senere er kommunerne stadig langt fra målet, for blot 49 procent af alle plejehjem i Danmark har ifølge plejehjemsoversigten.dk en fast tilknyttet plejehjemslæge, viser en gennemgang foretaget af Alzheimerforeningen.

Region Sjælland ligger i bund

Alzheimerforeningen har kigget kommunerne efter i sømmene og klikket sig ind på samtlige plejehjem, der har tilgængelige oplysninger på plejehjemsoversigten.dk (det har 90 procent red.), for at tjekke, hvor mange plejehjem der oplyser, at de har eller ikke har en fast læge tilknyttet. Og tallene er nedslående. Andelen af plejehjem, der ifølge plejehjemsoversigten.dk har en fast tilknyttet plejehjemslæge er for regionerne følgende: Region Hovedstaden 63%, Region Midtjylland 57%, Region Syddanmark 41%, Region Nordjylland 39% og Region Sjælland 33%.

- Der er ingen der kommer på plejehjem i dag blot fordi det er gamle. Langt størstedelen af plejehjemsbeboerne har i dag en eller flere diagnoser og op mod 85 procent lider af demens. Derfor er det trist at se, at den læge-ordning der faktisk kunne nedbringe antallet af indlæggelser og øge livskvaliteten for plejehjemsbeboerne, slet ikke er blevet implementeret. Og det på trods af at Folketinget har afsat midler til det, lyder kritikken fra direktør i Alzheimerforeningen,Nis Peter Nissen.

Læs undersøgelsen her.

 

 

 

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 25. april
Kl. 10:00
Sansestund, gåture og aktivitet.
4230 Skælskør
Aktivitets medarbejder i Skælskør opretter et nyt hold for personer der vil træne hjernen. Indholdet er gåture, sanseaktiviteter, socialt samvær og musik.
Fredag d. 25. april
Kl. 12:00
Fredagsfrokost på Folkestedet
8000 Aarhus C
Vi spiser frokost sammen og hyggesnakker. Maden købes i Caféen - Café Gadeliv.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt