Menu
2. oktober 2019

Finanslovforslag glemmer 90.000 demenspatienter og deres 800.000 familiemedlemmer

Der er ikke afsat én eneste ekstra krone til nye initiativer på demensområdet i regeringens forslag til finansloven. Det betyder blandt andet, at den demenshandlingsplan der frem til 2025 skulle hjælpe familier med demens, mister finansieringen fra årsskiftet.

I dag præsenterede regeringen sit første forslag til en finanslov under overskriften ”Velfærd først – tryghed, tillid og en grøn vækst”. Men ifølge Alzheimerforeningens direktør, Nis Peter Nissen, gælder forslagets løfter ikke de allersvageste og mest sårbare demenspatienter:

- Regeringen prioriterer tryghed og tillid, men det er ikke tillidsvækkende, når regeringen trækker det økonomiske tæppe væk under den demenshandlingsplan, der løber frem til 2025, ved at fjerne finansieringen fra næste år. Der skaber ikke tryghed, men gør tværtimod hverdagen usikker for de 90.000 danskere, der i dag lider af en demenssygdom, og deres 800.000 familiemedlemmer, lyder det fra Alzheimerforeningens direktør.

Gamle initiativer på nye flasker

Af finansforslaget fremgår det, at det skal sikres, at der følger penge med i takt med, at der i fremtiden kommer flere ældre patienter - hvoraf en stor del har en demenssygdom. Men i forslaget nævnes der ingen nye initiativer på demensområdet:

- Forslaget til finansloven er som kemisk renset for nye initiativer på demensområdet. Der er ikke afsat én eneste ekstra krone til nye initiativer i regeringens forslag til finanslov. Hver en krone, der ifølge regeringen skal gå til demensområdet, stammer fra gamle initiativer, der blev vedtaget af den tidligere regering, siger Nis Peter Nissen.

LÆS OGSÅ: KENDTE DEMENSPATIENTER OG PÅRØRENDE MED APPEL OM HANDLINGSPLAN


Støttepartierne må på banen

Selvom udfordringerne med den demografiske udvikling nævnes flere gange i forslaget, mener Alzheimerforeningens direktør ikke, at regeringen tager opgaven alvorligt:  

- I stedet for at gå foran på demensområdet, bremser regeringen brat op. Det vil desværre få en afsmittende effekt ude omkring på sygehusene og i kommunerne. Vi kan allerede nu se, at bevillinger til demensområdet slet ikke kan følge med det stigende antal demenspatienter – hverken i demensudredningen eller i kommunerne.

Derfor opfordrer Alzheimerforeningen nu regeringens støttepartier til at komme på banen:

- Det er afgørende at demenshandlingsplanen ikke stopper halvvejs. Der er akut brug for finansiering til øget demensudredning, flere penge til at forebygge misbrug af antipsykotisk medicin og øget støtte til etablering af trygge og tillidsvækkende lokale demenstilbud til demenspatienter og deres familier. Det koster ikke en herregård, med vil være en kærkommen håndsrækning til de mange familier, der lever med demens, forklarer Nis Peter Nissen.

Læs regeringens finanslovforslag her

 

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 25. april
Kl. 10:00
Sansestund, gåture og aktivitet.
4230 Skælskør
Aktivitets medarbejder i Skælskør opretter et nyt hold for personer der vil træne hjernen. Indholdet er gåture, sanseaktiviteter, socialt samvær og musik.
Fredag d. 25. april
Kl. 12:00
Fredagsfrokost på Folkestedet
8000 Aarhus C
Vi spiser frokost sammen og hyggesnakker. Maden købes i Caféen - Café Gadeliv.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt