DM i dressur får i år et twist, når Silas Holst kommer og byder op til dans på den store finaledag søndag d. 10. juni kl. 15.30. Silas Holst er ambassadør for Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark og vil få både ryttere og tilskuere til at twiste for at sætte fokus på, hvordan dans kan nedbryde barrierer og skabe nye fortællinger om demens.
Indsamling til forskning
Broholm Horseshow og Alzheimerforeningen indsamler penge til forskning i demenssygdomme. Samarbejdet, der har titlen Ride for a Cure, omfatter bl.a. en række fundraisingaktiviteter, hvor sponsorer, leverandører og publikum har mulighed for at støtte forskning i demenssygdomme ved DM i dressur 7-10 juni 2018
Stifter har haft demens inde på livet
Broholm Horseshow, der afholder DM i dressur, er stiftet af Anne og Frederik Lütken. Anne Lütken har selv haft demens tæt inde på livet, og mistede i 1998 sin far John Grice til Alzheimers sygdom og i 2011 sin mand Frederik Lütken til demensrelateret sygdom forårsaget af en blodprop.