Alzheimerforeningen er igen i år repræsenteret ved Danmarks største velgørenhedsløbet, som finder sted d. 29. april. 2018. Som deltager kan du vælge mellem tre distancer: 5 km, 10 km eller halvmarathon på en rundstrækning omkring Københavns Inderhavn. Og som noget nyt i år er der mulighed for en gå-rute.
Hver deltager sætter et personligt mål for sit løb og for at samle penge ind i sit netværk til fordel for mennesker med demens. Indsamlingen foregår online og er allerede åben nu og helt frem til den officielle løbsdag d. 29. april 2018. Og de første løbere, der bakker op om mennesker med demens, har allerede meldt sig. Cecilie Rytter er én af dem. Cecilies mor fik for seks år siden konstateret Alzheimers og Den 27. Januar 2018 måtte Cecilie desværre sige et endegyldigt farvel til sin mor.
”Som datter er det ufatteligt hårdt at miste sin mor mere og mere for hver dag, der går. Det er en forfærdelig sygdom, og jeg håber inderligt, at fremtiden bringer noget bedre medicin på markedet. Jeg husker tydeligt, hvordan min mor altid tog os børn med fra hus til hus, hver gang der var landsindsamling til diverse hjælpeorganisationer. Denne indsamling er derfor i hendes ånd", skriver Cecilie blandt andet på sin indsamlingsside. Støt Cecilies indsamling her
Pengene går til...
Når Alzheimerforeningen er gået sammen med YOU RUN er det med et håb om at skaffe flere midler til det arbejde, som handler om at forbedre vilkårene for mennesker med demens og for pårørende og til forskning.
På dagen den. 29. april 2018 kommer der til at være fokus på mange af de tiltag, som vi i Alzheimmerforeningen har sat i søen, blandt andet kampagnen Demensvenligt Danmark, som handler om at sprede viden om demens. Målet er at finde 100.000 Demensvenner, som skal øge livskvaliteten for demensramte og deres familier.
”For os er YOU RUN et relevant fundraising tiltag, som samtidig kan skabe ekstra meget opmærksomhed på vores sag. Ikke mindst fordi meget tyder på, at fysisk aktivitet har en effekt, også på udviklingen af disse sygdomme,” siger fundraising-konsulent Klavs Lunding-Sørensen, som fortæller, at deres første hold kommer til at bestå af Demensvenner og andre som gerne vil bakke op om sagen.