Menu
3. november 2017

Manglende transport-tilbud isolerer mennesker med demens

Kun 10 ud af 98 kommuner tilbyder mennesker med demens transport til fritidsaktiviteter og sociale formål, viser en ny undersøgelse, som Alzheimerforeningen har lavet. Konsekvensen er isolation og mindre livskvalitet hos både de demensramte og deres pårørende.

Det er let at blive isoleret, når man lider af en demenssygdom. Sygdommen kan gøre det sværere at holde kontakten til de nære relationer - blandt andet fordi mange med demens mister orienteringsevnen eller ikke længere kan køre bil eller overskue at tage offentlig transport.

- Det er virkelig en stor udfordring, som fylder rigtig meget i vores hverdag, siger Jette Veber, der som pårørende til en mand med demens kender alt til udfordringerne med transport:

- Det betyder så meget for os begge, at Birger (Jettes mand red.) kan blive ved med at deltage i sociale aktiviteter. Det er de situationer, hvor jeg får lidt af min gamle mand tilbage. Men det er blevet langt sværere efter Birger har mistet sit kørekort, og ikke længere kan tage bussen selv.

Parret bor i Rødovre Kommune, som er en af de kommuner, der ikke tilbyder transport til fritidsformål og sociale arrangementer for mennesker med demens. Og de er langt fra alene. Kun 10 kommuner tilbyder nemlig den individuelle kørsel til fritidsaktiviteter og sociale formål, som blandt andre mennesker med fysiske handicap har lovkrav på. Det fremgår af en gennemgang af samtlige af landets kommuners hjemmesider, samt en rundringning til de kommunale demenskoordinatorer, som Alzheimerforeningen har foretaget i september og oktober.

Tallene bakkes op af en spritny medlemsundersøgelse fra Alzheimerforeningen, hvor 83 procent af 1500 adspurgte mennesker med demens og deres pårørende svarer, at der ikke er tilbud om transport til fritidsaktiviteter for mennesker med demens i deres kommune.

Læs mere her, og se hvordan forholdene ser ud i din kommune.

Jeg tror godt, min kone kan mærke, at jeg bliver mere indadvendt. Der er så mange ting, jeg gerne ville, som jeg kunne før.

En menneskeret

Udfordringen med manglende transport til mennesker med demens er flere gange blevet bragt på dagsordenen af pårørende og demenspatienter – senest til Alzheimerforeningens nationale TænkeTank den 7. oktober på Fyn, hvor deltagerne kom med følgende ønske til politikerne:

”Vi ønsker, at mennesker med demens bliver ligestillet i serviceloven med mennesker med fysiske handicap således, at vi har mulighed for at benytte Flextrafik til at deltage i sociale aktiviteter, besøge familie og venner og være aktive deltagere i samfundslivet på lige vilkår med andre borgere. Vi mener, det er en menneskeret – også for mennesker med demens.”

 

En fremtid uden frihed

Tilbage i Rødovre frygter Jette Veber for en fremtid, hvor hun og Birger bliver mere isoleret:

- Jeg kan ind imellem godt føle mig lidt ensom og forladt. For når Birger ikke kan komme nogen steder, så kan jeg heller ikke. Så et tilbud om transport ville betyde enormt meget for vores liv, fortæller Jette Veber.

Hendes mand oplever også, hvordan det påvirker ham at være bundet til hjemmet:

- Jeg tror godt, min kone kan mærke, at jeg bliver mere indadvendt. Der er så mange ting, jeg gerne ville, som jeg kunne før. Jeg savner den frihed, jeg havde, og det er svært hele tiden at blive mere afhængig af andre mennesker, fortæller Birger Veber.

Hjælp til transport i den kommunale valgkamp

Direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen, mener at politikerne bør tage affære:

- Politikerne i kommunerne bør lytte til mennesker med demens. De har brug for hjælp til transport, og politikerne har mulighederne for at give en hjælpende hånd. Når 10 kommuner allerede gør det, er der ikke noget til hinder for, at de øvrige kommuner kan følge trop. Det er alene et spørgsmål om politisk vilje. Derfor opfordrer vi byrådskandidater og vælgere til at gøre hjælp til transport til et spørgsmål til kommunalvalget den 21. november, siger Nis Peter Nissen.

Læs baggrundsnotatet om transport her

Se hvordan det ser ud i forhold til transport i din kommune her


NB: Undersøgelsen dækker ikke over transport til behandling, genoptræning, terapi eller kommunale tilbud. Der fokuseres udelukkende på, om kommunen tilbyder individuel transport til fritidsformål og sociale arrangementer uden for kommunalt regi. Det handler om, hvorvidt demensramte borgere ligestilles med borgere med et fysisk handicap, som ifølge § 11 i Lov om Trafikselskaber har krav på individuel handicapkørsel.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 25. april
Kl. 10:00
Sansestund, gåture og aktivitet.
4230 Skælskør
Aktivitets medarbejder i Skælskør opretter et nyt hold for personer der vil træne hjernen. Indholdet er gåture, sanseaktiviteter, socialt samvær og musik.
Fredag d. 25. april
Kl. 12:00
Fredagsfrokost på Folkestedet
8000 Aarhus C
Vi spiser frokost sammen og hyggesnakker. Maden købes i Caféen - Café Gadeliv.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt