Menu
14. marts 2017

Demensugen sætter rekord

Aldrig er der blevet sat et så massivt fokus på demens i danske medier, som ved sidste uges Demensuge på TV2.

554 minutters TV, 50 webartikler og tusindvis af kommentarer og ’likes’ på de sociale medier. Det er hvad der i løbet af Demensugen er blevet bragt om demens på TV2s platforme og regioner. Dertil kommer 1721 artikler i de trykte medier om demens – heriblandt tre forsider på BT – og en rekordstor trafik på Alzheimerforeningens hjemmesider og sociale medier.

- Det er simpelthen så imponerende, og et tegn på at demens har bevæget sig fra at være en folkesygdom til at være en folkesag, siger direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen, der roser TV2s indsats.

Rita vandt danskernes hjerter

Demensugen kulminerede torsdag aften, hvor den stærke og rørende dokumentar ’Rita og Aages sidste dans’ blev vist. I filmen følger man Aages ubarmhjertige rejse ind i demensen, indtil han til sidst dør af sygdommen. Ved siden af står konen Rita, der hudløst ærligt inviterer seerne med ind i mange af de dilemmaer og svære situationer, man møder som pårørende til et menneske med demens.

- ’Rita og Aages sidste dans’ blev set af 558.000 mennesker og udsendelsen fik en vurdering på 4,6 på en skala fra 1 til 5. Det er årets højeste vurdering på dansk tv i 2017, oplyser redaktør for TV2 Kommunikation, Michael Hansen. 

Samtidig svømmede de sociale medier over i roser og tilkendegivelser til Rita. På Alzheimerforeningens Facebookside, Demensven, generede et opslag efter udsendelsen mere end 39.000 ’likes’ og 3900 kommentarer fyldt med kærlige tilkendegivelser og lilla Demensven-hjerter til Rita.

Mange nye Demensvenner

Med sloganet ’Husk Livet’ blev der i Demensugen sat fokus på viden om og forståelse for demens – og frem for alt på mennesket bag sygdommen. Alzheimerforeningen fulgte op med en kampagne, der skulle få flere til at melde sig som Demensvenner. Mere end 10.000 tog imod opfordringen og i skrivende stund er der over 37.000 Demensvenner.

- Målet er 100.000, så der er et stykke vej endnu. Men med Demensugen tror jeg virkelig, at folk har fået en større forståelse for demens, og det er lige præcis dét, Demensvenner handler om, siger Maja Louise Sørensen, der er projektleder for kampagnen. 

 

Film skabte debat om medmenneskelighed

Noget af det, der virkelig skabte debat i Demensugen, var tre film, som Alzheimerforeningen havde fået produceret af Go’ morgen og Go’ aften Danmark. I filmene spiller en skuespiller dement, der i forskellige situationer har brug for hjælp. Det hele blev optaget med skjult kamera, og reaktionerne var nedslående. Langt størstedelen af de forbipasserende valgte nemlig ikke at hjælpe kvinden, hvilket gav anledning til masser af debat på de sociale medier.

-  Filmene er lysende eksempler på, hvorfor der er brug for Demensvenner, der har forståelse for demens og ved, hvad de kan gøre for at hjælpe. Det handler i bund og grund om medmenneskelighed og venlighed, og jeg tror virkelig, at denne kampagne har været med til at rykke ved noget på den front, lyder det fra Nis Peter Nissen.

BLIV DEMENSVEN HER

Læs også følgende nyheder fra Demensugen:

 

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Fakta

  Demensugen i tal:

  • 554 minutters TV om demens.
  • 1721 trykte artikler om demens.
  • 558.000 seere til 'Rita og Aages sidste dans.
  • 10.000 Demensvenner fundet.
  • 39.000 'likes' til Rita på Demensven.
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 25. april
Kl. 10:00
Sansestund, gåture og aktivitet.
4230 Skælskør
Aktivitets medarbejder i Skælskør opretter et nyt hold for personer der vil træne hjernen. Indholdet er gåture, sanseaktiviteter, socialt samvær og musik.
Fredag d. 25. april
Kl. 12:00
Fredagsfrokost på Folkestedet
8000 Aarhus C
Vi spiser frokost sammen og hyggesnakker. Maden købes i Caféen - Café Gadeliv.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt