Mandag den 29. august løber direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen sammen med unge, hvis forældre er ramt af demenssygdom, alle fem runder til DHL-stafetten i København. Målet er at samle penge ind til Alzheimerforeningens projekt til fordel for børn og unge hvis forældre har en demenssygdom. Sygdommen betyder, at de unge langsomt, ubønhørligt og lidt af gangen mister en far eller en mor.
”Fordi mange tror, at demenssygdom kun rammer gamle mennesker, bliver de unge ofte isolerede og ensomme. De oplever at være alene med sorgen, ansvaret, frygten og livet. Derfor rørte den video, de unge fra Alzheimerforeningens ungeprojekt lavede, mit hjerte. Den viser, at de sammen finder anerkendelse, styrke og håb til at leve livet – også selvom demenssygdom har ramt deres far eller mor”, fortæller Nis Peter Nissen.
De unges budskab i videoen er klart og enkelt, for de har selv oplevet det: DU ER IKKE ALENE.
Det budskab vil jeg gerne støtte. Det er grunden til at jeg – sammen med de unge – vil løbe alle fem ture til DHL-stafetten i København den 29. august. 25 km i alt.
Man kan støtte unge hvis forældre er ramt af en demenssygdom, ved at donere 5, 10 eller måske 25 kroner pr. kilometer, vi løber. De indsamlede penge vil blive brugt til at sikre at flere af de mange unge, der står på venteliste i dag, kan deltage i ungeprojektet fremover.