Menu
3. september 2015

Færre ansatte i plejesektoren er et problem

De seneste fem år har antallet af ansatte på plejehjem og i hjemmeplejen været støt faldende. Folketinget bør gribe ind, lyder det fra Alzheimerforeningen.

Mens antallet af demenspatienter stiger viser de seneste tal fra Danmarks Statistik, at der bliver færre ansatte i kommunerne til at behandle og pleje demenspatienterne. Det bekymrer Alzheimerforeningen.

- Vi hører dagligt forfærdelige historier om alt for lidt personale på plejehjem med katastrofale følger for demenspatienter. Nu viser de seneste tal, at det ikke bare er enkeltstående tilfælde. Tallene fra Danmarks Statistik viser, at der er tale om et generelt billede. Kommunerne skærer ned på antallet af plejepersonale og det går ud over demenspatienterne, siger Nis Peter Nissen, direktør i Alzheimerforeningen.

Alzheimerforeningen opfordrer derfor Folketinget til at gribe ind og sikre nationale og bindende retningslinjer for bemanding. Foreningen foreslår at kommunerne tvinges til at sikre, at der i døgnets 24 timer, hele året rundt er tilstrækkeligt sundhedspersonale tilstede, så personalet hurtigt kan opdage om en patient har brug for hjælp og uden unødig forsinkelse give den hjælp patienten har behov for.

- Vi ved nu, at kommunerne ikke af sig selv ansætter tilstrækkeligt personale på plejehjem. Derfor bør Folketinget træde i karakter og leve op til alle valgløfterne om bedre hjælp til demente og pårørende, siger Nis Peter Nissen.

Lave normeringer er livsfarlige

Alzheimerforeningen får løbende henvendelser om lave natbemandinger, hvor en enkelt nattevagt har ansvaret for helt op til 80 beboere. Konsekvensen er, at der på de danske plejehjem bor demenspatienter, der ligger alene om natten uden mulighed for at tilkalde hjælp.

Fredag den 31. oktober 2014 døde en 85 årig demenspatient på Aalborg Sygehus. Hun var kort forinden fundet på plejehjemmet Lollandshus klemt i den stofsele, som personalet havde brugt til at spænde hende fast til sengen med. Den efterfølgende undersøgelse afslørede, at den fastspændte kvinde havde været uden opsyn i lange perioder om natten.

- Jeg forstår ikke, at vores politikere vil være det bekendt. I Sverige har de tilsvarende problemer med for lav bemanding på plejehjem, hvor der bor demenspatienter. Den svenske Socialstyrelse har derfor udarbejdet en række regler der pålægger kommunerne at sikre, at der altid er kompetent personale til stede 24 timer i døgnet, forklarer Nis Peter Nissen.

Han roser dog, at der ifølge de nye tal fra Danmarks Statistik er kommet mere plejepersonale med en længere uddannelse.

- Det må bare aldrig blive på bekostning af den samlede andel af plejepersonale, siger Nis Peter Nissen.

 

FAKTA:
Antallet af social- og sundhedsassistenter er siden 2011 steget med 2634 personer. Men i samme periode er antallet af social- og sundhedshjælpere faldet med 9670 personer. Altså er der samlet set 7036 færre ansatte til at tage sig af plejeopgaverne.

Kilde: Danmarks Statistik

Se opgørelsen fra Danmarks Statistik her.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt studie dokumenterer behov for forebyggelse og behandling af hjernesygdom
7. februar 2025
Nyt studie dokumenterer behov for forebyggelse og behandling af hjernesygdom
Mere end hver tredje dansker lever med en hjernesygdom, som fx demens.
Nytårshilsen
1. januar 2025
Nytårshilsen fra Alzheimerforeningens direktør
Alzheimerforeningens direktør ser tilbage på et godt 2024 og takker for den store støtte.
Fællesskaber og træning skal styrke hjernen
19. december 2024
Fællesskaber og træning skal styrke hjernen
Nyt initiativ skal styrke hjernesundheden hos mennesker med demens igennem fælleskaber
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 06. januar
Kl. 15:30
Demenskor i Svendborg
5700 Svendborg
Fællessang/kor for mennesker ramt af demens og pårørende. Vi synger en god time, og får derefter kaffe/te og kage. Vi har korleder v. klaveret og frivillige, der sørger for kaffen og fine kager hver gang.
Onsdag d. 15. januar
Kl. 12:00
Motion for personer med demens
3600 Frederikssund
Træningen har til hensigt at vedligeholde funktionsniveauet og at bidrage til at fastholde kognitionsniveauet. Du er også i socialt fællesskab, og understøtter din trivsel.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt