Menu
31. oktober 2014

Satspuljeforlig skal styrke sundhedsfaglig indsats for demente

Alzheimerforeningen kalder det et vink med en vognstang til socialminister og kommuner

121,4 millioner kroner til demensområdet de næste fire år. Det er resultatet af Folketingspolitikernes aftale om fordeling af de såkaldte Satspuljemidler. De 19,2 millioner kroner kommer fra sundhedsområdet og skal bruges til Nationalt Videnscenter for Demens. 

De resterende 102,2 millioner kommer fra socialområdet og skal blandt andet bruges til uddannelse af demensnøglepersoner på plejehjem, aflastning af pårørende til hjemmeboende demente og en målrettet indsats for demenspatienter med BPSD (Besværlige Psykiske Symptomer ved Demens).

Alzheimerforeningen roser partierne bag satspuljeforliget for at prioritere demensområdet.

”Vi er specielt glade for at politikerne har understreget, at indsatsen på det sociale område skal ses i sammenhæng med den styrkede indsats på sundhedsområdet,” siger formand for Alzheimerforeningen Birgitte Vølund: ”Det er jo et vink med en vognstang til socialminister og kommuner. For der er i den grad brug for et sundhedsfagligt løft af hele demensindsatsen”.

Sundhedsfaglige nøglepersoner

Især forslaget om uddannelse af demensnøglepersoner på plejehjem kræver en øget sundhedsfaglig indsats.

”Hvis forligspartierne mener det alvorligt med den styrkede indsats på sundhedsområdet, skal de sikre, at demensnøglepersonerne ikke kun har socialfaglige kompetencer, men også har solide sundhedsfaglige kompetencer,” understreger Birgitte Vølund: ”Nøglepersonernes vigtigste opgave bliver at højne kvaliteten af den daglige behandling og pleje og omsorg, og det kan kun ske, hvis dette er forankret i solide sundhedsfaglige kompetencer.

Den målrettede indsats for demenspatienter med BPSD bør ifølge Alzheimerforeningen også ses i sammenhæng med den styrkede indsats på sundhedsområdet.

”Indsatsen med at udvikle målrettede redskaber for at hjælpe demenspatienter med de såkaldte besværlige psykiske symptomer bør forankres i Nationalt Videnscenter for Demens”, påpeger Birgitte Vølund: ”På den måde kan vi både sikre, at den socialpædagogiske indsats bliver funderet i sundhedsfaglig viden om demens, og at indsatsen bliver koblet til national og international forskning på demensområdet.”

Uklar aflastning

Alzheimerforeningen er også glad for at der er afsat midler til aflastning af pårørende til hjemmeboende mennesker med en demenssygdom.

”Vi mener, at pårørende bør hjælpes og ikke presses yderligere med mere eller mindre gennemtænkte forslag til, hvilke opgaver de pårørende bør påtage sig”, siger Birgitte Vølund: ”Derfor er det godt, at politikerne har prioriteret aflastning til pårørende til hjemmeboende demente. Men det er noget uklart, hvad pengene egentlig skal bruges til.”

Alzheimerforeningen frygter at puljemidlerne vil blive brugt til mere eller mindre centralistiske tiltag i stedet for at komme pårørende til gavn i hverdagen.
”Vi havde hellere set, at Folketinget tvang kommunerne til at tilbyde meningsfulde aktiviteter til demente og hjælp til transport, så pårørende reelt blev aflastet i hverdagen, siger Birgitte Vølund.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
23. april 2025
Ny Alzheimer-medicin godkendt i EU – men danske patienter må stadig vente
For første gang i over 20 år er der ny behandling mod Alzheimers sygdom
"Et forbillede for frivillige i hele landet"
3. april 2025
Årets Demensven: "Et forbillede for frivillige i hele landet"
Prismodtager Nency Maria Joensen: ”Man skal give hjælp til dem, som har brug for det”
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 25. april
Kl. 10:00
Sansestund, gåture og aktivitet.
4230 Skælskør
Aktivitets medarbejder i Skælskør opretter et nyt hold for personer der vil træne hjernen. Indholdet er gåture, sanseaktiviteter, socialt samvær og musik.
Fredag d. 25. april
Kl. 12:00
Fredagsfrokost på Folkestedet
8000 Aarhus C
Vi spiser frokost sammen og hyggesnakker. Maden købes i Caféen - Café Gadeliv.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt