Menu

Velkommen til lokalforeningen i Østjylland!

Her kan du blandt andet finde bestyrelsens kontaktoplysninger og læse om aktuelle aktiviteter i Østjylland.

I Østjylland tilbyder Alzheimerforeningen familier med demens en række gode aktiviteter, hvor frivillige tager godt imod dig.

Kontakt:

Vil du høre mere om lokalforeningen Østjylland, kan du kontakte:

Formand: Conny Flensborg
Mobil: 28 72 51 08
E-mail: flensborgconny@gmail.com

Har du spørgsmål til konkrete aktiviteter, kan du henvende dig på de kontaktoplysninger, der fremgår under ”Arrangør” på den pågældende aktivitet på tilmeldingssiden.

Læs mere og tilmeld dig aktiviteterne:

Aktiviteter_i_Østjylland

 

 

Klik her for at komme tilbage til oversigtskortet

 

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Midtjylland
April 2025
Onsdag d. 30. april 2025
AROS Allé 2
8000 Aarhus c
Arrangeret af:
Alzheimerforeningen Østjylland - Team Aarhus
Kunst for mennesker med demens: Picasso, Miró, Léger
ARoS tilbyder et indholdsrigt frirum for mennesker med demens og deres pårørende, når vi rundviser og har samtale om de minder og refleksioner, som kunsten vækker i den aktuelle udstilling. Der vil være ro og tid til fælles introduktion, kaffe og samtaler i et privat rum både før og efter rundvisningen.  Denne gang retter vi blikket mod udstillingen Picasso, Miró, Léger – modernismens mange stemmer, der er en enestående mulighed for at få dybere indsigt i en vigtig og elsket periode i kunsthistorien. Udstillingen vil nuancere fortællingen om modernismen ved at dykke ned i nogle af modernismens forskellige stilarter. På den måde vil Picasso, Miró, Léger – modernismens mange stemmer berige vores forståelse af denne vigtige periode – både for dem, der kender kunsthistorien godt, og for dem der for første gang introduceres til modernismen.
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende
Maj 2025
Tirsdag d. 06. maj 2025
Garnisonsvej 6
8930 Randers NØ
Arrangeret af:
Landsbyen Møllevang, Randers Kommune
Torvedag i Landsbyen Møllevang
Vi markerer demensugen med en åben torvedag. Kom og mærk den gode torvestemning med levende musik, nyd en kop kaffe og kig indenfor i torvets butikker. Der er mulighed for at komme på rundvisning i landsbyen
Målgruppe: Alle, Dig med demens, Pårørende
Lørdag d. 10. maj 2025
Vejlby Centervej 51
8240 Risskov
Arrangeret af:
Alzheimer foreningen Østjylland
Bustur til Viborg
Vi kører stille og roligt mod Viborg , hvor vi kl. 11 skal på en guidet sejltur på Viborg Søerne ombord på skibet “ Margrethe 1” . Efter sejlturen kører vi den korte tur til Restaurant “ den gyldne okse” hvor vi kl. 12.30 skal spise æggekage med flæsk, rugbrød og syltede rødbeder m.m. Efter frokost skal vi besøge Viborg Domkirke . Mættet af gode oplevelser, sætter vi igen næsen mod Aarhus, som vi forventer at ankomme til sidst på eftermiddagen.
Målgruppe: Alle
Onsdag d. 21. maj 2025
Hovedindgangen til Aarhus Domkirke
8000 Aarhus C
Arrangeret af:
Alzheimerforeningen Østjylland - Team Aarhus
Bygåtur - 17 Walls FN's verdensmål som vægmaleri (GRATIS)
På denne kunstbyvandring i det indre Aarhus fokuserer vi på de 17 nye ikoniske vægmalerier, som dygtige street art-kunstnere fra nær og fjern har beriget os med. Hver især har de givet deres fortolkning af et af FN’s 17 verdensmål for en mere bæredygtig verden – socialt, økonomisk, sundhedsmæssigt og miljømæssigt. På turen ser vi nærmere på de enkelte værker, fortæller om kunstnerne og intentionerne bag, og selvfølgelig også om verdensmålene som det fælles omdrejningspunkt for hele projektet. Vi vil bestræbe os på at nå rundt til alle 17 kunstværker. Derfor har vi afsat to timer til denne byvandring. Turens længde er cirka 5 kilometer. Bemærk: Turen bliver kun gennemført hvis der er 15+ tilmeldte. Det er AARHUS GUIDERNE som står for turen. https://aarhusguiderne.dk/
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende