Menu

Før for altid

Beskrivelse og inspiration af Hakon Mosbech

Ny dansk ungdomsroman, der meget fint fanger den svære situation for unge pårørende til mennesker med demens.

Lea er gymnasiepige med gang i ungdomslivet – med nyt kørekort, veninder, fester og også kæresteliv. Men bag det hele lurer uroen over hendes mors mærkelige opførsel. Efter først at have været sygemeldt med stress får moren demensdiagnosen Alzheimer. I løbet af bogen bliver symptomerne mere og mere tydelige og giver anledning til både mærkelige og – for Lea – pinlige episoder.

Vi følger sorgen, savnet og de svære følelser, efter at den rigtige mor ikke er der mere. Samtidig leves ungdomslivet så godt som muligt – i samspil med veninder, kæreste, skole og familie. Heldigvis oplever Lea også, at der er hjælp og styrke at hente netop i det samspil. Hun ender med at acceptere sin mor, som hun er nu.

Bogen kan være en god støtte for personer i samme situation som Lea – og for dem, der kender nogen, der står i den. Historien om sygdomsforløbet, Leas forhold til moren og følelserne omkring det er også relevant for voksne børn af demensramte, selvom man ikke direkte kan spejle sig i gymnasielivet.

Forlaget HI Reader

300 sider.

Udgivet 2025

Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Alzheimerforeningen: Venstres udspil ”demensløftet” vil gøre en markant forskel for mennesker med demens og deres pårørende
11. marts 2026
Alzheimerforeningen: Venstres udspil ”demensløftet” vil gøre en markant forskel for mennesker med demens og deres pårørende
Venstre har fremlagt et demensudspil, som blandt andet indeholder forslag om demenspakke med konkrete rettigheder til både den demensramte og pårørende.
Organisationer presser på: Danmark har brug for en kronikerpakke på demensområdet nu
8. marts 2026
Organisationer presser på: Danmark har brug for en kronikerpakke på demensområdet nu
Mennesker med demens og deres familier oplever i dag et sundheds- og plejesystem, hvor ansvar og tilbud er spredt ud på tværs af sektorer.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe